opony letnie - co myślicie

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • gusiak11
    L&K
    • 2013
    • 1362
    • Ford

    Zamieszczone przez slawciol
    Cytat:
    A jakie to są opony homologowane ???

    Przypisane do danej marki pojazdu (wlew paliwa tam jest rozpiska jakie są do danej fury)
    Mylisz kolego opony homologowane z zalecanymi przez producenta

    Nie słyszałem żeby były opony dedykowane do Skody Octavii jak ma to miejsce przypadku Veyrona a bardziej przyziemnie RunFlat w przypadku BMW.

    Zakładając z rozpiski unikasz dywagacji czy w.w. rzeczone 13mm ma aż tak drastyczny wpływ czy nie i czy będzie ocierać czy nie dla tych opon producent już to sprawdził.

    A moje pytanie padło w kontekście powielanej po ran n-ty bzdurnej wypowiedzi że jak założysz opony nie "homologowane'' to będzie problem w ubezpieczeniem.

    Będzie jeżeli ewidentną przyczyną wypadku było źle dobrane ogumienie ale to w obecnych czasach nie jest chyba możliwe żeby jakakolwiek dostepna na rynku opona miała tka słąbe parametry żeby nie nadawała się do Octavii

    Reszta jak napisał kolega już została powiedziana
    http://carsdetailing.blogspot.com/

    Komentarz

    • slawciol
      Rider
      • 2014
      • 263

      Zacytowałem pawla934 w sprawie ubezpieczenia bo faktycznie słyszałem o tym że ubezpieczyciel nie wypłacił ubezpieczenia ze względu za nieodpowiednie opony w danym aucie, a konkretnie inny rozmiar niż deklarowany u producenta samochodu ( homologowany). I nie są to bzdurne wypowiedzi bo według ubezpieczyciela modyfikacja elementów takich jak inny rozmiar opon niż na wlepie dyskfalifikuje do wypłaty odszkodowania. Ale tu jest inny problem, ubezpieczyciel zawsze szuka przyczyny aby tego ubezpieczenia nie wypłacić a to jest powód aby to wykorzystać.
      Zgadzam się z wami, mój cyrk, moje małpy, a temat wałkowany. A tylko chciałem się dowiedzieć czy ktoś lata na takich gumach a nie wałkować czy pasuje czy nie do O2 z osobami które ich nie mają (:bez obrazy, dzięki za sugestie)
      Jedynie PAOLO ESCO
      czarna perła

      Komentarz

      • pawel934
        Rider
        • 2007
        • 344

        Zamieszczone przez zepter00
        To mam na myśli, że 205/50 R17 mniej zamula auto (to samo z 16'), spalanie jest niższe (to samo z 16'), mniejsza podatność na aquaplaning (to samo ma się z 16') i lepsze prowadzenie w koleinach (to samo z 16') niż 225/45 R17 a, że komfort jest też przy okazji trochę lepszy, to tylko na plus. Wyższe i węższe opony jak wiadomo są bardziej komfortowe. Natomiast profil 50 jest już stosunkowo niskim i polepsza prowadzenie w porównaniu z 205/55 R16. Podobnie poprawie ulega wygląd. Teraz już już konkretnie zrozumiałeś czy mam dalej jak łopatą wykładać? :wink:

        P.S.: Nie mówi się wysokość "ścianki" tylko profilu.
        P.S. nr 2: Szach mat w dwóch ruchach.. Dawać mi tu następnego :lol:
        Jaki szach mat masz na myśli? Spytałem dlatego, czy nie chodzi Ci o wysokość ścianki, ponieważ wiele osób widząc profil "50" myśli automatycznie, że jest tam ścianka wyższa niż w oponie o profilu "45", tymczasem jest to ściśle związane z szerokością opony. Ta dyskusja to chyba nie jest żadna konkurencja, tylko próba doradzenia koledze najlepszego wyboru. Ja pytam normalnie, a Ty atakujesz i ironizujesz. :roll:

        A z jakiego powodu nie można używać określenia "wysokość ścianki bocznej"? Słyszałem to określenie już wielokrotnie, zarówno z ust osób pracujących w branży oponiarskiej, jak i np. profesora Politechniki, wykładającego przedmiot "Pojazdy".

        A co do uwagi kolegi gusiak11 - owszem, nie ma opon dedykowanych do Skody Octavii (tzn. nie ma konkretnego modelu), ale są konkretne rozmiary. W świadectwie homologacji samochodu są wymienione rozmiary kół, na jakich auto może jeździć i to właśnie są rozmiary homologowane.

        Owszem, każdy z nas wie, że zmiana opon np. z 225/45 na 205/50 nie będzie przyczyną wypadku, ponieważ oba te rozmiary są bezpiecne, tak naprawdę to prawie jedno i to samo (jeśli chodzi o średnicę zewnętrzną) oraz w niczym nie zagrażają bezpieczeństwu. Jednak w razie wypadku, kiedy np. najedziesz komuś na tył, lub wpadniesz w poślizg i wypadniesz z zakrętu, rzeczoznawca może orzec, jak to piszesz, że "ewidentną przyczyną wypadku było źle dobrane ogumienie". Wiadomo że nie jest to prawdą, ale w interesie ubezpieczyciela jest właśnie niewypłacenie odszkodowania, a jeśli dany rozmiar nie jest homologowany do auta, to nikt nie będzie z takim stanowiskiem dyskutował.
        BMW 130i - klik
        kiedyś: Octavia 1.4 TSI - klik
        BMW E36 '92 na tor

        Komentarz

        • zepter00
          RS
          • 2008
          • 2304

          Napisałem ci dokładnie i całkiem normalnie w czym opona 205/50 R17 jest lepsza niż 225/45 R17 i w czym owa opona jest bardziej podobna do 16' a w czym jest lepsza. Przy okazji przypomniało mi się jeszcze o mniejszym hałasie 205 niż 225. No... ale jeśli ktoś nie rozumie słowa pisanego, ma podstawowe problemy w rozumieniu języka polskiego i dalej rźnie..... nie powiem kogo (bo jeszcze dozna urazu psychicznego i będzie czuł się w potrzebie pobiec na skargę do moderatora), to już jego problem... Wszystko co napisałem jest prawdą ale niektórzy jak widać wyznają zasadę nie przyznawaj się do błędu bo jeszcze coś odpadnie albo czegoś ubędzie. Z góry założyłeś, że pójdę w prosty skrót myślowy a nie podejdę do tematu kompleksowo :wink:

          Sam napisałeś, że 205/50 R17 ma wyższy profil niż 225/45 R17 Zgadza się?. Znanym faktem jest też, że węższe i wyższe opony są (oprócz wielu zalet o jakich napisałem) bardziej komfortowe. Czegoś jeszcze nie zrozumiałeś Czy już wszystko jasne?

          P.S.: Pozwolę sobie coś wspomnieć. Ludzie zapamiętajcie wreszcie, że z wielkiej litery zwracamy się tylko do osób najbliższych (rodzina i najbliżsi przyjaciele), ukochanych, papieży, królów, cesarzy, bardzo wybitnych osobistości etc. Nie do każdej jednej osoby z którą rozmawiamy przez internet... na jakimś forum. Jest mi miło ale nie jestem nikim z powyższych. :wink:
          Moja czeska kochanka :-D http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=37223 serwisowana przez DGW. ;-]

          "Superbaśka" zastępcza http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...perb+++tdi+awx

          Masz coś do mnie? Lepiej przeczytaj to ;-] http://tomianek.pinger.pl/m/839401

          Komentarz

          • SkySzyja
            Ambiente
            • 2013
            • 158
            • Octavia III combi (5E5)
            • AUM 1.8 20VT 150 KM
            • CUNA 2.0 TDI CR RS 184 KM

            Powtórzę, że dobry to jest kurczak pięć smaków, ale nie oponopodobne wynalazki.

            W O1 nie zakładałbym niczego innego niż 195/65R15, 205/55R16, 205/50R17 właśnie ze względów nazwijmy to ubezpieczeniowo-przepisowych, jak koledzy wcześniej opisywali.
            A jak poszukacie w swoich papierach to i tak większość w polskim świadectwie homologacji będzie miała tylko ten pierwszy rozmiar.
            Zostańmy jednak przy tym co na naklejce na klapce mamy

            Na wiosnę 2014 kupowałem URS3 205/55R16, jak dla mnie rewelacja i polecam.
            Ja na oponach z parasolkami jeżdżę z wyboru już jakiś czas.
            Wtedy to była nowość ale jakby ceny 205/50R17 nie były takie chore to miałbym siedemnastki.
            (nawet dziś ceny 4szt. wyglądają 1000 vs 1708 z przykładowej strony na literę O gdzie kupuję)

            Na 225/45R17 paliła mi ok. 0,5-1l więcej (tyle, że Bridgestone Potenza),
            trzymała się może lepiej na boki na suchym ale to tyle z plusów.
            Szersze wcale nie lepsze, no chyba, że do lansu, wtedy to +5 pkt
            Albo chcemy auto do KJS-ów albo na codzień

            A tu coś ciekawego jak ktoś na 195/65R15 jeździ:
            Mój Zygzak McQueen
            http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=75675

            Komentarz

            • jimw
              Ambiente
              • 2009
              • 228

              Cześć!

              Czytam ostatnie wpisy w tym wątku i teraz sam się zastanawiam czy do swojego RSa założyć 225/45R17 czy może jednak 205/50R17.

              Druga sprawa macie jakąś opinię, która z tych opon będzie bardziej właściwa dla mojego auta:
              Dunlop Sp Sport Bluresponse
              Dunlop Sp SportMaxx RT
              w rozmiarze oczywiście 17 cali.

              Pozdrawiam,
              Jest:
              O2 FL RS, 2009 2.0 TDI CR, 190KM, 410Nm by SoftCar
              Była:
              O1 Tour 2006, 1.6 BFQ + LPG BRC Seq24
              O1 1998, 1.6 AEE + LPG

              Komentarz

              • bohen
                L&K
                • 2009
                • 1260
                • Audi
                • CCZA 2.0 TSI RS 200 KM

                jimw, nie kombinuj i zakładaj Dunlop Sp SportMaxx RT 225/45R17. Sam na takich jeżdżę latem i mogę je polecić.

                P.S. Rozmiar 205/50R17 też byłby ok ale różnica cenowa w stosunku do 225 jest jak dla mnie nie do przyjęcia.

                Komentarz

                • marpol
                  Rider
                  • 2011
                  • 350
                  • Octavia III (5E3)
                  • CAXA 1.4 TSI 122 KM
                  • CJSA 1.8 TSI 180 KM

                  jimw,
                  ubiegłej wiosny zakupiłem felgi 17 i opony 225/45R17, ale zrobiłem na nich nie więcej, niż 500 km, zmieniłem na 205/50/17 i natychmiast poprawił się mój nastrój. Po prostu na koleinach to niebo a ziemia dla mnie. Rozmiar 225 jest nie do przyjęcia strasznie pływa, a jak wyprzedzałem na wąskiej, pełnej kolein drodze tiry i rzucało kierownicą, to przyspieszyłem decyzję o zmianie. Fakt, na niepofałdowanym asfalcie rozmiar 225 klei bardzo przyjemnie, ale ja częściej jeżdżę po drogach mniej dopieszczonych

                  Komentarz

                  • jimw
                    Ambiente
                    • 2009
                    • 228

                    @marpol - dzięki za szybki odzew.

                    Do tej pory jeździłem na 225/45R17 i jest tak jak piszesz. Na koleinach czujesz się jak na łajbie, na równym natomiast jest dobry klej.

                    Z drugiej zaś strony mam to szczęście, że większość tras odbywam po w miarę równych drogach.

                    @bohen - skłaniam się w stronę SportMaxxów zamiast Bluresponsów, i dlatego tym większe dzięki za opinię - utwierdzasz mnie tylko w przekonaniu, że to bardzo dobra opona.

                    Pzdr,
                    Jest:
                    O2 FL RS, 2009 2.0 TDI CR, 190KM, 410Nm by SoftCar
                    Była:
                    O1 Tour 2006, 1.6 BFQ + LPG BRC Seq24
                    O1 1998, 1.6 AEE + LPG

                    Komentarz

                    • xtremesystems
                      RS
                      • 2010
                      • 2254
                      • Hyundai

                      tylko on ma troche inna moc

                      Komentarz

                      • mizerd
                        Ambiente
                        • 2007
                        • 151

                        Witam!
                        Może ktoś się wypowiedzieć na temat takich opon
                        Yokohama BluEarth-A AE-50 205/55R16 91 V. Zobacz najlepszą ofertę na rynku. Gwarancja bezpiecznych zakupów. Dostawa Gratis!

                        Wiem że to nowość ale może ktoś już miał styczność.
                        Pozdrawiam
                        Perfect Service by DobryGrześWawa
                        Octavia 1,9 BXE 105 KM
                        Uniden PC68XL+SIRIO AS-100

                        Komentarz

                        • beaviso
                          Elegance
                          • 2010
                          • 767
                          • Octavia II (1Z3)
                          • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

                          Zamieszczone przez marpol
                          jimw,
                          Rozmiar 225 jest nie do przyjęcia strasznie pływa, a jak wyprzedzałem na wąskiej, pełnej kolein drodze tiry i rzucało kierownicą, to przyspieszyłem decyzję o zmianie.
                          Oj tak. Mam 225 w Vectrze i podczas wyprzedzania na drodze z koleinami bywa naprawdę niemiło - depnięcie gazu powoduje znaczne odciążenie przodu, a przeskakiwanie oponami 225 po koleinach przy lekkim przodzie daje nietęgie doznania. Dwie łapy mocno muszą trzymać, bo wyrywa. Ciekawe jak w takich warunkach zachowuje się 245... Przymierzam się do Insignii, a tam jedyne sensowne wersje auta i związane z nimi koła przychodzą w rozmiarze 245/45 R18 lub 245/40 R19... Nie bardzo to widzę, ale jednak ludzie jeżdżą takimi samochodami i jakoś nie narzekają ani się nie rozbijają.

                          M.
                          666 4U

                          Komentarz

                          • roko
                            Classic
                            • 2012
                            • 39

                            Zamieszczone przez mizerd
                            Witam!
                            Może ktoś się wypowiedzieć na temat takich opon
                            Yokohama BluEarth-A AE-50 205/55R16 91 V. Zobacz najlepszą ofertę na rynku. Gwarancja bezpiecznych zakupów. Dostawa Gratis!

                            Wiem że to nowość ale może ktoś już miał styczność.
                            Pozdrawiam

                            Komentarz

                            • Leniwiec
                              Rider
                              • 2009
                              • 624
                              • Octavia IV (NX3)
                              • DLBA 2.0 TSI RS 245 KM

                              Koledzy, proszę o poradę w kwestii bieżnika, bo zastanawiam się co zrobić.
                              Na wiosnę na założenie czekają 18" z oponami Dunlop SP SportMaxx GT. Opony były używane 2 sezony, dwie z nich mają bieżnik deczko powyżej 6mm, a dwie 5,5-5,7mm.
                              Jak myślicie, zostawić je na kolejny sezon :?:
                              Ogólnie pewnie nie byłoby tematu, bo bieżnika jeszcze jest trochę, ale już ostatniego lata w deszczu były dość "śliskie". Nie wiem czy to kwestia zużycia bieżnika czy po prostu ten model tak ma.
                              Wcześniej w poprzednich autach miałem na lato Dunlopy SP Sport 9000 i na wodzie były po prostu genialne, ale obecnie są nie do dostania.
                              Przez to zastanawiam się, czy sobie je podarować i sprzedać w stanie jakim są, a na lato zakupić np. SportMaxx RT (podobno dużo lepsze w deszczu), czy też przemęczyć się jeszcze jedno lato :?
                              Pozdro

                              Komentarz

                              • b-bar01
                                Elegance
                                • 2007
                                • 985
                                • Octavia I (1U2)
                                • ALH 1.9 TDI VP 90 KM

                                Leniwiec, to pewnie wina gumy, mnie plastikowe opony zrobiły sie w Uniroyalach i w Dunlopach, jedyne opony, które wytrzymały do zdarcia bieżnika to Yokohamy AVS i a.drive
                                *** Cicho, łatwo i przyjemnie ***

                                Komentarz

                                • zepter00
                                  RS
                                  • 2008
                                  • 2304

                                  Leniwiec: Nie wiem ile km robisz przez rok ( ja robię mało lub bardzo mało) ale bym zrobił tak. Nowe opony na przód a te z 6 mm na tył (po sezonie sobie dokupisz dwie nowe)... lub 6 mm na przód a te gorsze na tył. Jak masz kasy w brud i naprawdę dużooooo jeździsz to cztery nowe sztuki. Twój cyrk i twoje małpy.
                                  Moja czeska kochanka :-D http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=37223 serwisowana przez DGW. ;-]

                                  "Superbaśka" zastępcza http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...perb+++tdi+awx

                                  Masz coś do mnie? Lepiej przeczytaj to ;-] http://tomianek.pinger.pl/m/839401

                                  Komentarz

                                  • krzysiek79163
                                    Classic
                                    • 2014
                                    • 24
                                    • Octavia I (1U2)

                                    Witam co sadzicie o oponach które lepsze 195/65R15 G. MICHELIN KORMORAN 91H czy moze OPONY DĘBICA PRESTO 195/65/R15 91H cena taka sama tylko zastanawiam sie które kupic do mojej skody octavi co sadzicie? czekam na podpowiedzi

                                    Komentarz

                                    • Leniwiec
                                      Rider
                                      • 2009
                                      • 624
                                      • Octavia IV (NX3)
                                      • DLBA 2.0 TSI RS 245 KM

                                      zepter00, w ciągu roku jeżdżę jakieś 25-26 kkm, z czego ok 16 kkm przypada na letnie. Kupowanie po 2 opony nie wchodzi w grę, ale na kapuście też nie śpię ... niestety :P
                                      Nie wiem ile w sezon takiej jazdy może jeszcze zejść bieżnika. W pierwszym roku był inny właściciel auta i musiał ostro jeździć, szczególnie w zakrętach, bo nierównomierne zużycie to głównie jego robota :twisted:
                                      Pozdro

                                      Komentarz

                                      • Klima
                                        Ambiente
                                        • 2014
                                        • 239
                                        • Octavia I combi (1U5)
                                        • AGR 1.9 TDI VP 90 KM

                                        Ja kilka dni temu trafiłem na oponeokropkapl na Firestone TZ300a 195/65R15 171zł/szt. Opony dotarły do mnie błyskawicznie. Zamówiłem ok 21-22, a 2 dni później o 9 rano już był kurier u mnie.
                                        TZ powędrują na przód, a na tył mam jeszcze Fuldy Carat Progresso z ~4-5mm bieżnika.

                                        Komentarz

                                        • zepter00
                                          RS
                                          • 2008
                                          • 2304

                                          Zamieszczone przez Leniwiec
                                          zepter00, w ciągu roku jeżdżę jakieś 25-26 kkm, z czego ok 16 kkm przypada na letnie. Kupowanie po 2 opony nie wchodzi w grę, ale na kapuście też nie śpię ... niestety :P
                                          Nie wiem ile w sezon takiej jazdy może jeszcze zejść bieżnika. W pierwszym roku był inny właściciel auta i musiał ostro jeździć, szczególnie w zakrętach, bo nierównomierne zużycie to głównie jego robota :twisted:
                                          Nic wiecej nie wymyślimy. Podałem ci trzy możliwe rozwiązania - trzy możliwe opcje... teraz musisz sobie coś wybrać :?
                                          Moja czeska kochanka :-D http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=37223 serwisowana przez DGW. ;-]

                                          "Superbaśka" zastępcza http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...perb+++tdi+awx

                                          Masz coś do mnie? Lepiej przeczytaj to ;-] http://tomianek.pinger.pl/m/839401

                                          Komentarz

                                          • tomek.wlkp
                                            Ambiente
                                            • 2014
                                            • 132
                                            • Octavia II (1Z3)
                                            • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                                            Zastanawiam się nad zakupem 195/65/15

                                            Dunlop SP Sport Bluresponse

                                            Bridgestone Turanza T001

                                            Hankook Kinergy eco K425

                                            co byście polecili z tych 3 ?
                                            Czarna Diablica

                                            Komentarz

                                            • fernando
                                              RS
                                              S_OCP Member
                                              • 2006
                                              • 1890

                                              tomek.wlkp, z doświadczenia polecilbym Ci Hankooki - w moim odczuciu to bardzo dobra opona!

                                              Komentarz

                                              • tomek.wlkp
                                                Ambiente
                                                • 2014
                                                • 132
                                                • Octavia II (1Z3)
                                                • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                                                Jest jeszcze opcja że wezmę 205/60/15.

                                                Tylko nie jestem przekonany do tego rozmiaru, niższa opona, mniejszy komfort na naszych drogach.
                                                Czarna Diablica

                                                Komentarz

                                                • Wally
                                                  RS
                                                  • 2012
                                                  • 3790
                                                  • Volkswagen

                                                  Panie i Panowie,
                                                  aby nie robić syfu zapytam tutaj
                                                  Mam do wzięcia opony na lato 205/55/16 Firestone lub Bridgestone
                                                  Różnica między jednym kompletem a drugim to 100 pln`ów, więc które brać :?:
                                                  Była Octavia II 1.9 TDI BXE by Wally

                                                  => Superb II FL 1.6 TDI CAYC,
                                                  => Volkswagen Passat City 1.6 TDI
                                                  => Volkswagen Passat Variant 2.0 TSI DSG
                                                  "Nie ma rzeczy niemożliwych... są tylko nieopłacalne..."

                                                  Komentarz

                                                  • dudek_t
                                                    L&K
                                                    • 2008
                                                    • 1421

                                                    Zamieszczone przez tomek.wlkp
                                                    Jest jeszcze opcja że wezmę 205/60/15.

                                                    Tylko nie jestem przekonany do tego rozmiaru, niższa opona, mniejszy komfort na naszych drogach.
                                                    Jest dokładnie odwrotnie - komfort jest większy niż na 195/65 R15. Ja jestem bardzo zadowolony z tego rozmiaru

                                                    Komentarz

                                                    Pracuję...